PTE KK Szívgyógyászati Klinika, Szívsebészeti Osztály
Szívsebészeti szakrendelés: műtét előtti megbeszélés vizsgálati leletek birtokában, műtét utáni kontroll vizsgálat. Helye: Szívgyógyászati Klinika Ambulancia 222., Tel.: 0672-536-001/34682 mellék.
Beutaló köteles, kezelő orvossal előzetes egyeztetés szükséges műtét előtti vizsgálat esetén. Műtét utáni első vizsgálatra vagy időponttal visszahívás esetén nem szükséges újabb egyeztetés.
hétfő 8:30-9:30 |
Dr. Pintér Örs |
kedd 8:30-9:30 |
Dr. Lénárd László |
szerda 8:30-10:30 |
Dr. Hejjel László/Dr. Kovács Péter/Dr. Szántó Tamás |
csütörtök 8:30-9:30 |
Dr. Holczer Lőrinc |
péntek 8:30-9:30 |
Dr. Béres Szabolcs |
Más időpontban is ellátjuk a járóbetegeket lehetőleg előzetes egyeztetés után (pl. betegszállító később tudja hozni, messziről utazik a beteg vagy soron kívüli vizsgálat szükséges).
Szívsebészeti Osztály (fekvőbeteg ellátás): T.: 0672-536-001/34662, 34732 mellék. Összesen 22 ágy áll rendelkezésre nyolc, 4-4-2-2-4-4-1-1 ágyas kórtermekkel. Tevékenység: szívműtétre és pészméker beültetésre (továbbiakat lásd pészméker részlegnél!) előjegyzett betegek felvétele, rövid előkészítése, tájékoztatása, műtőbe szállítása. A műtétet követően az intenzív osztályról vagy „kisműtét” esetén közvetlenül a műtőből a betegek fogadása, orvosi felügyelete, ápolása a feladatunk. Huszonkét monitoros ágyon a betegek folyamatos megfigyelése, az orvosi rendelésnek megfelelően laborvizsgálatok, vérgáz vizsgálatok, szívultrahang, egyéb képalkotó vizsgálatok (mellkas röntgen, CT, MR) kérése és értékelése, kisebb beavatkozások elvégzése az osztályon vagy a műtőben. A betegek felépülését, mobilizálását gyógytornászok is támogatják, megfelelő táplálásukat dietetikus felügyeli, valamint a kórházi tartózkodás és a beavatkozások lelki feldolgozásának elősegítésére klinikai pszichológus is rendelkezésre áll.
A szívsebészet bemutatása:
Pécsett 1951-ben a II. sz. Sebészeti Klinika élére KUDÁSZ Józsefet nevezték ki, ugyanebben az évben került Pécsre EISERT Árpád is. Az akkor világszínvonalon működő klinika palettáján zárt mitralis commissurotomia, coarctatio aortae és ductus arteriosus műtétek, pulmonalis ring felhelyezése szerepeltek. Kudász professzor 1955-ös budapesti kinevezésével Pécsett gyakorlatilag megszűnt a szívsebészeti aktivitás. Mintegy 40 évvel később a cardiovascularis betegségek előtérbe kerülése révén az egyetem vezetése az Amerikai Egyesült Államokba emigrált KOROMPAI Ferencet kérte fel a pécsi szívsebészet újjáélesztésére: 1993-ban kinevezték a II. sz. Sebészeti Klinika élére. 1996. február 20-án került sor az első szívműtétre, melyet színvonalas és eredményes szívsebészeti tevékenység követett. Korompai professzor távozása után, 1999-ben PAPP Lajos professzor nemcsak épületében, hanem koncepciójában is egy új Szívgyógyászati Klinikát hozott létre, a szívgyógyászat teljes vertikumát felölelve. Papp professzor után, 2008-tól SZABADOS Sándor professzor volt a klinika igazgatója, aki a korábbi koncepciót folytatva vezette a klinikát 2017-ig, azóta CZIRÁKI Attila professzor az igazgató. Az új klinikán három szívműtővel és 22 szívsebészeti ággyal működik a szívsebészeti osztály, szoros kapcsolatban a kardiológiai, a hemodinamikai és az intenzív osztályokkal, ill. az elektrofiziológia és a pészméker munkacsoporttal.
A 2000-es évek elején ezer feletti nyitott szívműtétet végeztünk évente, majd az országos tendenciának megfelelően az éves műtétszám 600-800 műtétre mérséklődött, mely a COVID-éra hatására 400-ra csökkent, innét kapaszkodunk vissza, jelenleg évi 550 körüli szívműtétet végezve.
Regionális ellátási kötelezettségünknek megfelelően Baranya-Tolna-Somogy vármegyék folyamatos szívsebészeti ellátását biztosítjuk. Klinikánkon a szívtranszplantáció és a tartós keringéstámogató eszközök beültetésén kívül a felnőtt szívsebészet teljes területét műveljük: extracorporalis és off-pump koszorúér műtétek, billentyű csere és -megtartó műtétek, aorta ascendens és -ív sebészete, szív- és szívközeli tumorok sebészete. Rendelkezésünkre áll a 3D-torakoszkópia, így elindulhatott a minimál invazív aorta- és mitrális billentyű műtéti programunk is.
Oktatói tevékenységünk folyamatos, kezdetben a kardiológia és sebészet tantárgyakon belül, majd önálló fakultatív tárgyként oktattuk a szívsebészetet. Jelenleg negyedéves orvostanhallgatóknak kötelező jelleggel, záróvizsgával Sebészet1 tantárgyat oktatunk érsebészekkel együtt egy szemeszteren át magyar, angol és német nyelven.
Tudományos tevékenységünk szerteágazó: többek között szívritmus variabilitás elemzés, orvosbiológiai jelfeldolgozás lehetőségei, fotopletizmográfia alkalmazása, és a szívburok folyadék immunológiai vizsgálata.